برای کسانی که جنبه کلان داده هوش AI را درک می کنند، می توانند ببینند که سود برای یکی به طور غیرمستقیم به نفع بقیه خواهد بود و همه چیز را سرعت می بخشد.

 استارتاپ Element AI: پلتفرم ساخت راهکارهای هوش مصنوعی برای شرکت ها

رقابت برای فناوری هوش مصنوعی ادامه دارد، و در حالی که غول‌های فناوری مانند گوگل و فیس‌بوک استعدادهای برتر را برای ساخت محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی خود جذب می‌کنند، یک استارت‌آپ جدید به تازگی دور عظیمی از بودجه را برای کمک به بقیه جمع‌آوری کرده است.

Element AI – یک پلتفرم و انکوباتور مستقر در مونترال کانادا که می‌خواهد مکان مناسبی برای همه شرکت‌ها (بزرگ یا کوچک) باشد که در حال ساخت یا استفاده از راه‌حل‌های هوش مصنوعی در مشاغل خود هستند، اما فاقد نیروهای متخصص و سایر منابع لازم می باشند.

startup Element AI
startup Element AI

Element AI در مرحله سری A موفق به جذب 102 میلیون دلار شده، و این جذب سرمایه تنها هشت ماه بعد از راه اندازی شرکت و شش ماه پس از دریافت سرمایه اولیه از مایکروسافت بوده است.

همچنین این شرکت اعلام کرد قصد دارد از این بودجه برای استخدام استعدادها به منظور توسعه کسب و کار و همچنین، سرمایه گذاری در برخی از راه حل های منتخب که در داخل آن ساخته می شود، استفاده کند.

Jean-François Gagné، مدیر عامل Element AI در مصاحبه ای گفت:

«هدف ما کم کردن موانع ورود اپلیکیشن های تجاری در هوش مصنوعی است. همه می‌خواهند این قابلیت‌ها را داشته باشند، ولی به دلیل دسترسی سخت به استعدادهای برتر یا دسترسی به فناوری های هوش مصنوعی برای اکثر شرکت‌ها راحت نیست که از آن استفاده کنند.»

وی گفت که این شرکت در حال حاضر 105 کارمند دارد و برنامه ریزی شده است که در چند ماه آینده این تعداد به 250 نفر افزایش یابد.

هوش مصنوعی در سال های اخیر بطور عمده در حوزه شرکت‌های فناوری مانند گوگل، اپل و آی‌بی‌ام برای نیازها و تجاری‌سازی فرآیند ها و سرویس های آنها بوده، اما این روزها، طیف گسترده‌ای از راه‌حل‌ها را می‌توان مبتنی بر هوش مصنوعی در نظر گرفت.

با ساخت برنامه‌های کاربردی روی آنها، می‌تواند همه جنبه‌های یک کسب‌وکار، از بخش پشتیبانی و سیستم‌های ارتباط با مشتری، تا امنیت سایبری و تراکنش‌های مالی، تولید، تدارکات و حمل‌ونقل، و روباتیک را تحت تأثیر قرار دهد.

اما مسئله بزرگ این است که تاکنون، نوآورترین استارت‌آپ‌ها در این حوزه‌ها توسط غول‌های فناوری بزرگ جذب می‌شوند. حالا آن شرکت هایی را در نظر بگیرید که هنوز مستقل هستند ولی دارای شکافی بین مهارت‌هایی که در بازار برای استفاده از آنها وجود دارد و اینکه چه چیزی می‌تواند مفیدترین راهکار برای کسب‌وکارشان باشد، هستند.

به عبارت دیگر، بسیاری با توجه به نحوه استفاده از هوش مصنوعی در کسب و کار خود، بطور موثری از نقطه صفر شروع می کنند؛ ولی در درازمدت، این اختلاف بین داشتن و نداشتن هوش مصنوعی می‌تواند برای ایده دموکراتیک کردن قدرت فکری و همه دستاوردهای ناشی از آن فاجعه‌بار باشد.

بطوریکه تمام این شرکت ها، دولت ها و هر سازمانی که در سرزمین هوش مصنوعی نباشند، تحت تسلط شرکت های قدرتمند در زمینه هوش مصنوعی خواهند شد.

ایده ساختن یک «انکوباتور هوش مصنوعی» یا «فضای امن» باعث شد که در آن شرکت‌هایی که حتی گاهی اوقات ممکن است با یکدیگر رقابت کنند، اکنون در کنار یکدیگر نشسته‌اند و با همان مهندسان برای ساخت محصولات جدید خود صحبت می‌کنند.

استارتاپ

Element AI اساساً با تکیه بر روندهای برون سپاری یکپارچه سازی سیستم ها، برون سپاری فرآیندهای کسب و کار و …  و همچنین با ارائه مشاوره یا حتی کنترل پروژه ها بطور مستقیم، می تواند کسب و کارهای چند میلیارد دلاری ایجاد کند.

انتخاب محصولات اولیهElement AI:

مدل‌سازی پیش‌بینانه، مدل‌های پیش‌بینی برای مجموعه داده‌های کوچک، هوش مصنوعی محاوره‌ای و پردازش زبان طبیعی، تشخیص تصویر و برچسب‌گذاری خودکار ویژگی‌ها بر اساس تصاویر، «تکنیک‌های تجمیع» بر اساس یادگیری ماشین، یادگیری تقویتی برای کنترل حرکت مبتنی بر فیزیک، فشرده سازی داده های سری زمانی، الگوریتم های یادگیری ماشین آماری، تشخیص صدا، سیستم های توصیه کننده، شبیه سازی سیال، بهینه سازی مشارکت مصرف کننده و تبلیغات محاسباتی.

به گفته این شرکت، اساساً در حال حاضر، قرار دادن تحقیق و توسعه آنها در کنار سایرین، مشکلی برای شرکت هایی که درگیر هستند ایجاد نمی کند.

در هر صورت، برای کسانی که جنبه کلان داده هوش AI را درک می کنند، می توانند ببینند که سود برای یکی به طور غیرمستقیم به نفع بقیه خواهد بود و همه چیز را سرعت می بخشد.

اوکو گفت: «این مدل همان چیزی است که یوشوا بنجیو – که به عنوان یکی از پیشگامان یادگیری عمیق شناخته می‌شود- از تأسیس این شرکت بسیار هیجان‌زده شد.»

«این مزیت تحقیقاتی عظیم باعث می‌شود که Element AI بتواند راه‌حل‌هایی با مزیت های فنی و با هزینه‌ مناسب ارائه دهد. این بدان معنی است که آنها مجبور نیستند با قابلیت تصمیم گیری هوش مصنوعی به عنوان یک منبع ترسناک رفتار کنند که مانند یک چماق بر روی دیگران اعمال می شود.