دنیای علم داده بسیار وسیع است و اگر شما بدنبال آن هستید وارد این علم شوید و مسیر دانشمند داده را پی بگیرید، یادگیری آن می‌تواند بسیار طولانی باشد؛ اما با دنبال کردن منظم یک برنامه محکم و کامل می‌تواند این روند یادگیری را بسیار آسان کند.

به همین علت لیستی از وبلاگ‌های علم داده در زیر تهیه شده است که می‌توانند در زمینه‌های مختلف الهام‌بخش شما باشند: هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (Machine Learning)، مهندسی داده (Data Engineering)، مصورسازی داده‌ها (Data Visualization) و شم تجاری یا شم کسب و کار (Business Acumen).

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (Machine Learning) (برای محقق دانشمند داده)

Towards Data Science تورادز دیتاساینس، وبسایت مخصوص دانشمند داده
Towards Data Science تورادز دیتاساینس، وبسایت مخصوص دانشمند داده

Towards Data Science

Towards Data Science جامعه بزرگی از متخصصان را با ایده‌های نو گرد هم آورده است که به طریقی منظم پروژه‌های جدید و ابتکاری و مطالب آموزشی پیشرفته خود را به اشتراک می گذارند.

Towards Data Science طیف گسترده ای از مباحث علم داده (دانشمند داده) به طور عمیق مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، آمار، برنامه نویسی و مصورسازی را پوشش می‌دهد.

از آنجا که در حال حاضر وب سایت مستقلی ندارد، بهترین کار برای استفاده بهینه از آن مشترک شدن در این کانال (به عنوان مثال درMedium ، Feedly) یا ثبت نام در خبرنامه آن است.

https://towardsdatascience.com

Analytics Vidhya
Analytics Vidhya

Analytics Vidhya

Analytics Vidhya نیز یک پورتال علمی است که متخصصان علم داده (دانشمند داده) بینش خود ، پروژه‌ها و تجربه‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند.

همچنین این وبسایت به طور خاصی بر روی موضوعات پیشرفته علم داده (دانشمند داده) مانند هوش مصنوعی ( AI ) و یادگیری ماشین ( ML ) تمرکز دارد.

بسیاری از مقالات این وبسایت راهنمای جامعی در مورد اجرای یادگیری ماشین پیشرفته ارائه می دهند مانند یادگیری عمیق، پردازش تصویر و پردازش زبان طبیعی.

https://www.analyticsvidhya.com

KDnuggets
KDnuggets

KDnuggets

KDnuggets یکی دیگر از سایت های معروف علم داده (دانشمند داده) با 500000 بازدید کننده غیرتکراری در ماه است.

این سایت در درجه اول در مورد پیاده سازی تکنیک‌های آماری و الگوریتم های پیچیده صحبت می کند. اگرچه به نظر من طراحی وب سایتش چندان جذاب نیست ، اما مکانی عالی برای الهام گرفتن در مورد پروژه ‌های علم داده (دانشمند داده) و استفاده کردن از راهنمایی‌های کاربردی و دقیق در این مورد است.

https://www.kdnuggets.com

Springboard
Springboard

Springboard

وبلاگ‌های Springboard طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله تحلیل داده‌ها، مهندسی داده، علم داده (دانشمند داده) و طراحی (DESIGN) را پوشش می دهند.

این بلاگ عمدتاً مقالاتی درباره نکات شغلی و نکات و ترفند‌های آموزشی (study hacks) ارائه می‌دهد که باعث می شود یکی از بهترین وبلاگ‌ها در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای مبتدیان باشد.

https://www.springboard.com

مهندسی داده (Data engineering)

Uber Engineering
Uber Engineering

Uber Engineering Blog

The Netflix Tech Blog
The Netflix Tech Blog

Netflix Tech Blog

Airbnb Engineering & Data Science
Airbnb Engineering & Data Science

Airbnb Engineering & Data Science

مطمئنا به خوبی با این سه شرکت آشنایی دارید. آنها صرفا فقط به عنوان غول‌های فناوری شناخته نمی‌شوند. آن ها به علت داشتن پایگاه کاربری گسترده و داده‌های وسیع کاربران، قادر به انجام تحلیل فشرده داده‌های بزرگ و آموزش هوش مصنوعی هستند (AI training) . موفقیت در تجارت تا حدودی مقیاس‌پذیری ، پایداری معماری داده ها را در آن‌ها اثبات می‌کند . آن‌ها استراتژی‌هایشان را برای مدیریت این حجم وسیع از داده به اشتراک گذاشته‌اند.

بهترین و بروزترین روش‌های مدیریت داده در مطالب آموزشی آنها گنجانده شده است و به ما این امکان را می‌دهد تا از تکنولوژی پیشرفته‌شان در سیستم مسائل بهینه سازی (Optimization problem) و recommendation system و … استفاده کنیم.

مصورسازی داده‌ها (Data Visualization)

Storytelling with Data
Storytelling with Data

.Storytelling with Data

این وبسایت بر اساس کتاب “Storytelling with data” ساخته شده است. این کتاب فرد را بیشتر از منظر مصورسازی داده‌ها و همچنین نحوه ارائه موثر بینش تحلیلی خود به مخاطبان با زمینه‌های مختلف تحت تاثیر قرار داده است. همچنین این وب سایت همچنین یک راهنما شامل برنامه‌های موثر و مشکلات مربوط به چارت‌های معمول مورد استفاده را ارائه می‌دهد.

استفاده از این وبلاگ برای توسعه مهارت‌های تعاملی و ارتباطی که برای دانشمندان داده ضروری است، توصیه می شود: ارتباط موثر و ارائه جذاب

Tableau Public
Tableau Public

Tableau Viz of the Day

Tableau یکی از پرکاربردترین ابزارها در مصورسازی داده است و تقریباً یک مهارت لازم برای هر دانشمند داده است. Tableau Viz of the Day مصورسازی‌های جدید و نو را در کنار هم گردآوری می‌کند. قطعا از اینکه چقدر می توانید با استفاده از Tableau به ایده‌های نو و خلاقانه دست پیدا کنید ، شگفت زده خواهید شد.

Information is Beautiful
Information is Beautiful

Information is Beautiful

این یک وبسایت زیبایی شناسی است که با تصاویر جذاب و متفکرانه‌ای همراه است. یک نمونه کامل از گردآوری هنر و علم در کنار هم . با کلیک بر روی هر قسمت بصری می‌توانید داستان و انگیزه پشت کار را پیدا کنید. منبعی عالی برای کسب دانش در مورد ارائه افکار و دستاوردها به روشی جذاب.

Nightingale
Nightingale

Nightingale

وبلاگ دیگری است که بر پایه انجمن هاست و در دامنه Medium قرار دارد. هر مقاله فراتر از یک داده است؛ در واقع هر مبحث یک نقشه جامع از نحوه جمع آوری داده ‌ها، ابزارهای استفاده شده و در اخر تصویر نهایی می‌باشد. در این وبلاگ علاوه بر تصاویر پروژه، در مورد اصول طراحی و مشاوره شغلی نیز صحبت شده است.

شم تجاری یا شم کسب و کار (Business Acumen)

Entrepreneur
Entrepreneur

Entrepreneur

Forbes
Forbes

Forbes

Business Insider
Business Insider

Business Insider

همانطور که می‌دانید در اکثر موارد هدف نهایی پروژه‌های علم داده ارائه ارزش تجاری و همینطور ایجاد تأثیر تجاری است. در نتیجه شم تجاری یک مهارت لازم برای متخصصان داده است. دریافت روزانه اخبار کسب و کار می تواند مکمل خوبی برای دانش فنی شما باشد. این سه وبسایت پیشرو در حوزه تجارت و کسب و کار به شما امکان می دهد بیشتر با اصطلاحات تجاری و KPI و همینطور معیار‌های متداول مورد استفاده آشنا شوید.

Hubspot
Hubspot

Hubspot

این وبسایت با سه وبسایت قبلی کمی متفاوت است. Hubspot یک منبع عالی برای کسب اطلاعات جامع در مورد بازاریابی دیجیتال و تحقیقات بازار است. اگر به بازاریابی، فروش، تحلیل وبسایت یا خدمات دیجیتال علاقه دارید، این وبسایت مناسب شما است.

این محتوا برگرفته از وبسایت ویرگول است.
https://www.virgool.io

اگر مایل هستید مسیر دانشمند داده را پی بگیرید این امکان در آکادمی دایکه برای شما فراهم است. ثبت نام در مسیر آموزشی دانشمند داده